برای برنامه نویسی کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟ یکی دیگر از سوالات پرتکرار برنامه نویسان این است که برای برنامه نویسی کامپیوتر بخریم یا لپ‌تاپ؟ کامپیوتر و لپ‌تاپ هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند که در این مقاله به این موارد می‌پردازیم. در نهایت شما می‌توانید با مقایسه مزایا و معایب هر کدام، بهتر متوجه می‌شوید که برای برنامه نویسی کامپیوتر مناسب است یا لپ‌تاپ؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

 • برای برنامه نویسی کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟
 • برای برنامه نویسی کامپیوتر را انتخاب کنیم یا لپ‌تاپ؟
 • مزایا و معایب کامپیوتر و لپ‌تاپ برای برنامه نویسی
 • مزایا و معایب کامپیوتر و لپ‌تاپ برای برنامه نویسی

برای برنامه نویسی کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟

شاید این سوال در ذهن شما نیز باشد که برای برنامه نویسی، کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟ در اینجا به مزایا و معایب برنامه نویسی با کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌پردازیم تا با دید بهتر و با توجه به نیاز خود، کامپیوتر یا لپ‌تاپ مناسب برای برنامه نویسی را انتخاب کنید.

در مقاله زیر درباره سیستم مناسب و مورد نیاز برنامه نویسی صحبت کردیم، که اگر می‌خواهید مقدار منابع مورد نیاز سخت‌افزاری برای برنامه نویسی مانند: Graphic ،RAM ،CPU و Hard و تاثیر آن‌ها در برنامه نویسی را بدانید، این مقاله را مطالعه کنید:

برای برنامه نویسی کامپیوتر را انتخاب کنیم یا لپ‌تاپ؟

در این قسمت، به یک سری از پارامترهایی می‌پردازیم تا بدانیم که برای برنامه نویسی بهترین انتخاب کامپیوتر است یا لپتاپ؟ پس در ادامه همراه باشید.

بودجه مورد نیاز کامپیوتر و لپ‌تاپ

در سوال «برای برنامه نویسی کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟» یکی از مواردی که باید بحث شود، بودجه و هزینه خرید کامپیوتر و لپتاپ است. به طور کلی هزینه خرید کامپیوتر (کیس) به مراتب کمتر از هزینه خرید یک لپ‌تاپ است. اگر هزینه‌ای که برای یک لپ‌تاپ در نظر گرفته‌اید، با همان هزینه می‌توان یک کامپیوتر با تجهیزات قدرتمندتری نسبت به لپ‌تاپ، خریداری نمود.

کارایی و عملکرد

برای برنامه نویسی کامپیوتر کارایی و عملکرد بهتری دارد یا لپ‌تاپ؟ در این مرحله نیز کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ برتری دارد. قطعات یک سیستم کامپیوتری از لپتاپ، قدرتمندتر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی می‌گوییم سیستم کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ قوی‌تر و قدرتمندتر است، به این معنی نیست که لپ‌تاپ سیستم ضعیف‌تری دارد. ممکن است یک لپ‌تاپ قدرت بیشتری از یک کامپیوتر داشته باشد.

اما در شرایط یکسان، اگر یک قطعه Graphic مشابه در کامپیوتر را با یک قطعه Graphic مشابه در لپ‌تاپ مقایسه کنیم، بخاطر بزرگ بودن Graphic کامپیوتر به دلیل فضای بیشتری که کیس دارد، قدرت بیشتری نیز نسبت به قطعه کوچک‌تر لپ‌تاپ دارد.

قابلیت حمل و نقل

برای برنامه نویسی لپ‌تاپ بهتر است یا کامپیوتر رو میزی؟ در قابلیت حمل و نقل، لپ‌تاپ برتری کاملی نسبت به کامپیوتر رومیزی دارد. اگر زیاد جابجا می‌شوید و علاقه دارید که در مکان‌های مختلف برنامه نویسی کنید، قطعا لپ‌تاپ برای برنامه نویسی، انتخاب بهتری نسبت به کامپیوتر است. اما اگر علاقه دارید همیشه در یک مکان خاص برنامه نویسی کنید، انتخاب کامپیوتر رومیزی برای برنامه نویسی، نسبت به لپ‌تاپ گزینه بهتری است.

قطعی برق

برای برنامه نویسی لپ‌تاپ مناسب است یا کامپیوتر؟ اگر قطعی برق و خاموشی زیادی دارید، لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر بهتر است. لپ‌تاپ با داشتن باتری مناسب، موقع قطعی برق خاموش نمی‌شود و می‌توانید ساعت‌ها با آن هنگام قطعی برق، برنامه نویسی کنید. کامپیوتر موقع قطعی برق بلافاصله خاموش می‌شود و اگر در محیط توسعه یکپارچه یا IDE شما، قابلیت ذخیره‌سازی خودکار فعال نباشد ممکن است، کدهای شما از بین برود.

ارتقاء سیستم و قابلیت‌های سخت‌افزاری

برای برنامه نویسی کامپیوتر مناسب است یا لپ‌تاپ؟ اگر درباره ارتقاء و قابلیت‌های سخت‌افزاری، صحبت کنیم، کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ برتری کامل دارد. در کامپیوترهای رومیزی با توجه به نوع مادربرد، می‌توان قطعات سخت‌افزاری مانند: RAM، HARD، CPU، Graphic و... را تعویض یا ارتقاء داد. این مورد در لپ‌تاپ خیلی محدود است، مثلا شما در اکثر موارد نمی‌توانید CPU و Graphic را ارتقاء دهید. اما می‌توانید با توجه به مادربرد مورد نظر، RAM یا Hard آن را ارتقاء دهید و یا از یک حافظه SSD برای داشتن تجربه و سرعت بهتر در برنامه نویسی استفاده کنید.

صفحه نمایش کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ

برای برنامه نویسی، لپ‌‎تاپ را انتخاب کنیم یا کامپیوتر رو میزی؟ یکی از مواردی که برای برنامه نویسان مهم است، انتخاب صفحه نمایش یا مانیتور مناسب است. در این مقایسه تقریبا هر دو برابر هستند. اگر چه در کامپیوتر می‌شود از مانیتور بزرگتری استفاده کرد، اما در لپ‌تاپ نیز می‌توان یک مانیتور خارجی به لپ‌تاپ اضافه کرد و دو مانیتوره کار کرد. اگر لپ‌تاپ را انتخاب کردید، حتما یک مانیتور 22 اینچی با رزولوشن Full HD نیز در کنار آن خریداری کنید. چونکه مانیتور خود لپ‌تاپ کوچک است و در طولانی مدت شما را اذیت خواهد کرد.

اگر برای لپ‌تاپ خود مانیتور خریداری کردید، حتما باید از یک ماوس و کیبورد جداگانه نیز استفاده کنید. چون مانیتور و لپ‌تاپ باید در کنار هم قرار بگیرند و شما باید یک مقدار از آن‌ها فاصله بگیرید. در نتیجه باید کیبورد و ماوس جداگانه به آن‌ها وصل کنید تا کمی دورتر از آن قرار بگیرید.

کیبورد و ماوس لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر

آیا کیبورد و ماوس لپتاپ مناسب برنامه نویسی است؟ در این مرحله هم نمی‌شود با قاطعیت گفت که کدام یک پیروز این نبرد هستند. اگر چه ماوس پد خود لپ‌تاپ و کیبورد آن مناسب برنامه نویسی در طولانی مدت نیست، اما می‌توان مانند کامپیوتر، به آن ماوس و کیبورد اکسترنال وصل کرد و با آن برنامه نویسی کرد.

مقایسه دمای سیستم

برای برنامه نویسی، لپ‌تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟ کدام را انتخاب کنیم؟ اگر بخواهیم دما و گرمای تولید شده کامپیوتر و لپ‌تاپ را مقایسه کنیم، بازهم کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ برتری دارد. در مواقعی که کارهایی سنگینی مثل رندرینگ، کامپایل کردن و... انجام می‌دهید، دمای قطعات سخت‌افزاری مانند CPU و... در حد زیادی بالا می‌رود.

کیس کامپیوتر به دلیل داشتن فضای بزرگتر، بازتر و فن‌های بیشتر، زیاد داغ نمی‌شود اما لپ‌تاپ به دلیل داشتن فضای کمتر، قطعات کوچک‌تر و فن کمتر، با گرمای زیادی مواجه می‌شود. اگر باز هم انتخاب شما لپ‌تاپ است حتما در هنگام کار با لپ‌تاپ از Cooling Pad زیر لپ‌تاپ استفاده کنید تا زیاد داغ نشود.

مزایا و معایب کامپیوتر و لپ‌تاپ برای برنامه نویسی

در این قسمت به طور کلی به مزایا و معایب کامپیوتر و لپ‌تاپ در برنامه نویسی می‌پردازیم تا به سوال «برای برنامه نویسی کامپیوتر بهتر است یا لپ‌تاپ؟» پاسخ بهتری داشته باشیم.

مزایای برنامه نویسی با کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ

 1. قطعات و تجهیزات کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ قدرت بیشتری دارد.
 2. قطعات زیادی در کامپیوتر مانند: RAM، HARD، CPU، Graphic و... قابل تعویض و ارتقاء هستند (به نوع Motherboard بستگی دارد).

معایب برنامه نویسی با کامپیوتر نسبت به لپ‌تاپ

 1. قابلیت حمل ندارد.
 2. فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 3. موقعی که برق قطع شود، کامپیوتر نیز خاموش می‌شود و نمی‌توانید با آن کار کنید.
 4. مصرف برق زیادی نسبت به لپ‌تاپ دارد.
 5. علاوه بر کیس، باید مانیتور، کیبورد، ماوس و... جداگانه نیز بخرید.

مزایای برنامه نویسی با لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر

 1. قابلیت حمل دارد و می‌توانید در همه جا برنامه نویسی کنید.
 2. فضای کمتری می‌گیرد.
 3. در قطعی برق، لپ‌تاپ به دلیل داشتن باتری، خاموش نمی‌شود.
 4. مصرف برق کمتری نسبت به کامپیوتر دارد.
 5. با خرید لپ‌تاپ، نیازی به مانیتور جداگانه، کیبورد، ماوس و... ندارید.

معایب برنامه نویسی با لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر

 1. قطعات و تجهیزات لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر قدرت کمتری دارد.
 2. قطعاتی مانند: Graphic و CPU در اکثر موارد قابل تعویض نیستند. اما RAM و Hard قابلیت تعویض و ارتقاء دارند.
 3. استفاده از کیبورد و ماوس پد خود لپ‌تاپ در طولانی مدت برای برنامه نویسی مناسب نیست و باید یک کیبورد و ماوس اکسترنال به آن وصل کنید.

جمع بندی:

برای برنامه نویسی، کامپیوتر را انتخاب کنیم یا لپ‌تاپ؟ این سوال کاملا به شما بستگی دارد. با توجه به معایب و مزایای که از کامپیوتر و لپ‌تاپ بیان کردیم، می‌توانید با توجه به نیازهای خود، کامپیوتر یا لپ‌تاپ مناسب برای برنامه نویسی را انتخاب کنید.

اما به طور کلی اگر زیاد جابجا می‌شوید و مکان ثابتی ندارید، لپ‌تاپ برای برنامه نویسی بهتر است. اما اگر همیشه در یک مکان ثابت هستید و موقع جابجایی نیازی به برنامه نویسی ندارید، کامپیوتر برای برنامه نویسی انتخاب بهتری است. شما برای برنامه نویسی از کامپیوتر استفاده می‌کنید یا لپ‌تاپ؟ بنظر شما مزایا و معایب کامپیوتر و لپ‌تاپ در برنامه نویسی چیست؟ لطفا در قسمت نظرات با ما اشتراک بگذارید.