به جرئت میشه گفت یادگیری گیت و گیت‌هاب برای هر برنامه نویسی ضروری است. در این دوره با صفر تا صد گیت و گیت‌هاب آشنا خواهیم شد.

گیت‌هاب چیست؟

گیت‌هاب مخزنی برای ذخیره پروژه‌ها است. سایت گیت‌هاب مانند یک هاست عمل می‌کند که شما می‌توانید یک نسخه از پروژه‌های خود را در آن قرار دهید.

مزایای استفاده از گیت‌هاب چیست؟

  1. اگر کدهای خود را در مخزن گیت‌هاب قرار دهید؛ به هر دلیلی اگر هارد کامپیوتر شما از بین رفت یا پروژه شما از روی هارد به‌صورت ناخواسته پاک شد، می‌توانید پروژه خود را از گیت‌هاب بر روی سیستم خود قرار دهید.
  2. در شرکت‌ها و کارهای تیمی اگر بر روی یک پروژه کار می‌کنید، باید برنامه نویسان دیگر نیز به کدهای شما دسترسی داشته باشند. بدون گیت‌هاب باید کدهای خود را بر روی فلش زده و آن را در اختیار چندین نفر قرار دهید که کار زمان بر و دشواری است و اگر تغییر کوچکی روی کدها اعمال کنید باید بازهم آن را در اختیار بقیه قرار دهید. اگر پروژه شما روی گیت‌هاب قرار بگیرد، سایر هم تیمی‌های شما می‌توانند تغییرات را با یک دستور ساده روی کامپیوتر خود اعمال کنند.
  3. اگر پروژه شما بر روی گیت‌هاب به‌صورت عمومی قرار بگیرد، سایر برنامه نویسان دنیا نیز می‌توانند در تکمیل پروژه به شما کمک کنند.

گیت چیست؟

گیت یک سیستم کنترل ورژن است که برای کنترل پروژه می‌توان از آن استفاده کرد. در حقیقت شما با استفاده از گیت، می‌توانید پروژه خود را بر روی مخزن گیت‌هاب آپلود کنید.

مزایای استفاده از گیت چیست؟

  1. اگر کدهای پروژه شما روز به روز بیشتر شود می‌توانید با استفاده از گیت، تغییرات خود را مشاهده کنید.
  2. اگر بخواهید روی کدهای خود تغییراتی را به‌صورت تستی ایجاد کنید و اگر نتیجه داد آن را روی پروژه خود اعمال کنید و اگر نتیجه نداد آن را پاک کنید؛ بدون استفاده از گیت باید یک Copy و Paste از پوشه پروژه خود ایجاد کنید و اگر موفقیت‌آمیز بود، تمام کدها را باید یکی یکی از روی پوشه تستی، روی پروژه اصلی خود Paste کنید که کار زمان بری است و ممکن است تغییرات روی چندین فایل باشد و یک فایل از یادتان برود و پروژه ناقص شود. اما با استفاده از گیت می‌توانید یک شاخه در پروژه خود ایجاد کنید و تست‌های خود را روی آن انجام دهید و اگر موفقیت‌آمیز بود با یک دستور ساده آن را روی پروژه اصلی خود Merge (ادغام) کنید و اگر موفقیت‌آمیز نبود با یک دستور آن شاخه را حذف کنید بدون اینکه به پروژه اصلی شما تاثیری داشته باشد.
  3. اگر چندین تغییرات روی پروژه خود داشته باشید و بعد از یک هفته بخواهید تغییرات را به حالت اول برگردانید دیگر با CTRL + Z نمی‌توانید آن‌ها برگردانید. اما با استفاده از گیت می‌توانید به هر نقطه دلخواهی که مد نظرتان است تغییرات را برگردانید.
  4. اگر هزاران تغییر روی کدهای خود انجام دهید و پروژه شما با اختلال همراه شود بدون استفاده از گیت نمی‌توانید تغییرات پروژه را رصد کنید. اما با استفاده از گیت می‌توانید تمام تغییرات را مشاهده کرده و مشکلات را بر طرف کرد.

در نهایت هر برنامه نویسی برای استخدام شدن باید گیت و گیت‌هاب را بلد باشد چون تمام آگهی‌های استخدامی برنامه نویسی نیاز ضروری است که برنامه نویس آن را بلد باشد.

ما در این دوره صفر تا صد گیت و گیت‌هاب را به صورت کاربردی به شما آموزش خواهیم داد.